Drobečková navigace

Úvod > Obec > Aktuality > Masopustní průvod

Masopustní průvodDatum konání:
30.1.2016

Vzhledem k tomu, že letošní rok je ve znamení 700. výročí narození našeho nejvýznamnějšího panovníka, bylo téma masopustního průvodu jasné, a to družina krále Karla IV. Tato osobnost byla nejen králem českým, ale i římsko-německým a burgundským a jelikož to byl panovník evropského formátu, tak se mohl pyšnit titulem císař římský. Jeho vláda znamenala pro naši zemi prosperitu, vystavěl nám nejen stejnojmennou univerzitu, kamenný most přes Vltavu, hrad Karlštejn, ale i Nové Město pražské. Karel IV. byl syn dědičky Přemyslovců Elišky a českého krále Jana Lucemburského, za své choti pojal celkem 4 ženy: Blanku z Valois, Annu Falckou, Annu Svidnickou a pro nás velmi známou Elišku Pomořanskou.

Masopustní průvod se uskutečnil 30.1. 2016 a vyrazil v 9:00 hod z místního pohostinství. Náš průvod přivítal p. starosta Zdeněk Kadlec a mohlo se začít. V čele našeho uskupení samozřejmě stanula osoba nejdůležitější, sám Karel IV. společně se svojí manželkou Eliškou Pomořanskou. Hned v patách jim byl arcibiskup Arnošt z Pardubic, kazatel a jeptiška, kdyby se náhodou panovníkovi zachtělo duchovních služeb. Chybět nemohl ani prostý lid v podobě cukrářky, žebráka, poddaných nebo zbrojnošů. Budoucnost z hvězd si občané Chrastavce mohli nechat přečíst od našeho hvězdáře nebo si pohladit medvěda v doprovodu jeho krotitele. Nechyběly ani ale tradiční postavy jako je mládenec s Právem a kominík, který nesl saze pro štěstí. O hudbu se postaral doprovod ve složení harmoniky, bubínku a houslí. Počasí nám v tento ten přálo a průvod jsme zakončili v místní hospůdce, kde se k nám přidali i obyvatelé naší obce. Více ve fotogalerii Masopust 2016

 

SAM_0054.JPG