Expozice se zabývá geologickými, archeologickými a speleologickými aspekty výzkumu Moravského krasu. Část expozice je věnována místní fauně a flóře. Zvláštní pozornost je věnována osobnostem (Wankel, Absolon aj.), které se zasloužily o průzkum a později i o společenské využití Moravského krasu.
VíceVystavené exponáty jsou reprezentativním vzorkem dlouholeté práce tohoto odvětví.
VíceTato archeologická expozice se zabývá vývojem hutnictví železa na celém území České republiky od jeho počátků až do středověku s přihlédnutím ke specifiku blanenského regionu. K dokumentaci je použito nejen modelů a fotografií všech významných nálezů, ale i ukázek kdysi užívaných pecí, které byly vyzdviženy z terénu a konzervovány. V expozici je zachycen vývoj železářské výroby od prvních vzácných nálezů v Byčí skále u Adamova, přes bohatý sortiment železářských výrobků a různých typů hutnických pecí v době keltské a římské, až k velkému rozmachu hutnictví železa v období Říše velkomoravské, prvního státního útvaru na území západních Slovanů. Z této doby (9. století) pochází vůbec první nález hutnické dílny v našem regionu v polesí Olomučany v Moravském krasu. Tato huť s deseti pecemi, které sloužily opakovaně pro řadu taveb, je dokladem vysoké technologické vyspělosti slovanských hutníků, vyrábějících železo pro velká mocenská střediska své doby. Komplexní průzkum hutnických dílen z 9.–11. století ve střední části Moravského krasu na Blanensku umožňuje zjistit, jaký byl celkový směr vývoje hutnictví železa v tomto období, doplňuje důležitou, ale dosud málo známou stránku archeologického výzkumu sídlišť a hradišť, dokumentuje, jak silné byly hospodářské základy, na nichž stála politická moc a bohatství hradišť Říše velkomoravské. Poslední část expozice je věnována experimentálním tavbám, prováděným pracovníky muzea a jejich spolupracovníky v replikách starých hutnických pecí, které posloužily pro hlubší poznání dávné výroby železa. Při nich bylo využito geofyzikálních, metalurgických a technologických poznatků, získaných při archeologickém výzkumu, ve spojení s moderními metodami zkoumání železa, strusky a dalších pomocných materiálů a měření fyzikálních hodnot.
VíceVýstava věnovaná slavné rakouské spisovatelce Marii von Ebner-Eschenbach, rozené hraběnce Dubské.
VíceVýstava věnovaná lysickému zámeckému divadlu. Nechybí ani návrhy scénografie, kulis, původní loutkové divadlo, zvláště cenné jsou papírové dioráma či tvz.
VíceVýstava výrobků firmy Keramická dílna Prudký-Hladil a výtvarná díla tvůrců z řad amatérů i profesionálů. Stálou expozici doprovází výstavy výtvarných děl pořádané v měsíčních cyklech. Sochy, plastiky, obrazy i tapisérie jsou vhodným doplňkem ke krbům a kachlovým kamnům a dokáží umocnit pohodu místnosti s krbem k naprosté dokonalosti.
VíceBoskovice a přilehlý region ve středověku a novověku, Boskovická bible, renesanční prapor, model města v 18. století.
VíceExpozice je zaměřena na historický vývoj zobrazení zemského povrchu na mapách, kartografického zpracování map na území České republiky a především na Moravě a ve Slezsku.
VíceChrastavec 55
569 04
Brněnec
IČO: 00276723
Číslo účtu: 1283436369/0800
Telefon: 461 526 234
Fax: 461 526 234
Starosta: +420 734 489 457
Místostarosta: +420 604 490 689
Účetní: +420 737 155 926
E-mail: ou.chrastavec@email.cz
Pondělí:8:00 - 12:00
Středa:8:00 - 12:00
Pátek:18:00 - 20:00