Úvod > Obec > Aktuality > Výročí založení Českoslovenka

28.10.2018

Jiří Kupka
T. G. Masaryk

To nebyl princ, jak v pohádkách to bývá zvykem,
to chudý student jen, jenž jednu touhu měl,
být božím bojovníkem za lidu svého velký o svobodě sen.
Pak v boji nerovném tu proti sobě stáli:
tu chudý učeň, nyní skromný profesor,
s ním národ ujařmený, bezbranný a malý,
tam císař a s ním armád nepřehledný sbor.
A jeho vůle chrabrá vojska vytvořila,
nad jejichž činy v úžase svět celý stál.
Ta vojska zemi rodné volnost vydobyla.
On, psanec kdysi, vrátil se jak král.

V neděli 28. 10. 2018 naše vlast zažila velkolepé výročí- uplynulo přesně 100  let od založení první svobodné republiky Čechů a Slováků, země nesoucí název Československo. Během celého století si naš stát prošel mnohými společenskými i politickými změnami, utrpěl četná příkoří a těžká období, avšak jako silný národ vydržel dodnes a i nadále se ztotožňuje s ideou demokracie, kterou si “tatíček“ Masaryk vysnil. Po celé zemi probíhaly v tento ten různé slavnostní  a připomínkové akce, v Chrastavci jsme se sešli u nově zrekonstruovaného pomníku padlých v 1. světové válce, u pomníku těch, kteří se zasloužili o to, že dnes můžeme žít ve vlastní svobodné zemi. U pomníku byl za přítomnosti starosty p. Kadlece a sboru dobrovolných hasičů slavnostně položen věnec v barvách trikólory k uctění památky padlých vojáků a oslavy založení Československa. Foto zde .

IMG_20181028_160712.jpg